25 ROCZNICA ODZYSKANIA KORONY PRZEZ ORŁA BIAŁEGO

W piątek 27.02.2015r uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II wzięli udział w uroczystej AkaIMG_9939demii poświęconej 25 Rocznicy Odzyskania Korony przez ORŁA BIAŁEGO.
Uroczystość przygotowały:
– Pani v-ce Dyrektor Renata Kumidaj,
– Pani Violetta Bińskowska.
Podczas spotkania oglądaliśmy adaptację teatralną „Legendy o białym orle” w wykonaniu uczniów klasy VIa. Dzieci przypomniały nam historię o początkach państwa polskiego, genezie polskiego godła i nazwie pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie.
W trakcie akademii wysłuchaliśmy pieśni „Bogurodzica” – najstarszej utrwalonej polskiej pieśni religijnej, która pełniła także rolę hymnu państwowego.
Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną, która pokazała nam historię wyboru Orła Białego jako Godła Polski. Mogliśmy zobaczyć jak wizerunek ORŁA zmieniał się przez lata, aby wreszcie zaistniał w obecnej postaci. Dowiedzieliśmy się, iż po raz pierwszy orzeł pojawił się na denarach Bolesława Chrobrego – to jego najwcześniejszy zachowany wizerunek. Dzisiejsza jego forma to projekt Zygmunta Kamińskiego z 1927r, która jest wzorowana na orle z epoki Stefana Batorego.


OPRACOWANIE
M.Merk
M.Brzezowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *