WYJĄTKOWA LEKCJA HISTORII

DSC00012W poniedziałek 18 stycznia 2016 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie w ramach realizacji programu cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi odbyła się prelekcja historyczna p. Krzysztofa Bojarczuka. Zaproszony gość wygłosił wykład dotyczący historii Sulejowa i jego rozwoju na przestrzeni dziejów. Fakty, o których mówił, zilustrowane zostały interesującą prezentacją multimedialną. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie klas IV-VI dowiedzieli się skąd wzięła się nazwa ich miasta, ile lat liczy ,,gród Suleja”, w jakich źródłach i kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o Sulejowie oraz jak kształtowała się jego historia. Poznali nazwiska ludzi zasłużonych dla naszego miasta i dowiedzieli się wielu ciekawostek, których próżno byłoby szukać w encyklopediach. Zainteresowanie wzbudziła topografia, architektura i wygląd miejsc, które zaprezentowane były na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych . Tematyka oraz forma przekazu z całą pewnością przypadły do gustu młodym słuchaczom, którzy w skupieniu i uwadze przysłuchiwali się temu, co miał do powiedzenia prelegent. Na koniec wykładu uczniowie podziękowali panu Krzysztofowi Bojarczukowi za wyjątkową lekcję historii w jakiej mieli okazję uczestniczyć.
Następnie Szkolne Koło Filmowe wyemitowało fragment pierwszego polskiego powojennego filmu ,,Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego według scenariusza Ludwika Starskiego. Film powstał 70 lat temu, upamiętnia antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej.
Pretekstem do zorganizowania Poranka Historycznego stała się 70-ta rocznica wyzwolenia Sulejowa spod okupacji hitlerowskiej. Sądzimy, iż upamiętnienie tego wydarzenia w propagowaniu treści historycznych związanych z naszą Małą Ojczyzną jest najlepszą lekcją patriotyzmu, jaką możemy dać naszym dzieciom.
Serdecznie dziękujemy p. Krzysztofowi Bojarczukowi za czas, zaangażowanie, a przede wszystkim wyjątkowo ciekawy wykład, którego mogliśmy wysłuchać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *