Zielona Szkoła w Tatrach

WP_20160531_074W dniach od 30 maja do 03 czerwca 2016 r uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II w Sulejowie pod opieką nauczycieli: mgr Agnieszki Marzec, mgr Katarzyny Feldman, mgr Moniki Majchrowskiej i mgr Bożeny Pawlik przebywali na Zielonej Szkole w Tatrach.
W drodze na miejsce pobytu mieli okazję zwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce. Tam po pokonaniu 800 schodów i zejściu na głębokość 135 metrów pod ziemię przeszli blisko 3 km podziemnych korytarzy odbywając niezwykłą podróż ,,solnym labiryntem” . Była to idealna okazja, żeby poznać tradycję i historię wielickiej Kopalni. Szczególny zachwyt wzbudziła we wszystkich Kaplica Świętej Kingi, poświęcona księżnej, która według legendy przyniosła na polską ziemię sól. Równie wielkie wrażenie wywarły na zwiedzających inne miejsca – niesamowite solne jeziora, unikalne rzeźby i wykute w soli komory. Przebywając w miejscu, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO uczniowie mieli możliwość poznać jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej jaki znajduje się na ziemi polskiej.
Na miejsce noclegu, do pensjonatu w Poroninie, uczestnicy Zielonej Szkoły dotarli późnym popołudniem. Widok Tatr jak zwykle zachwycił swoją niezwykłą urodą- szczególnie tych, którzy byli w górach po raz pierwszy.
Kolejny dzień wycieczki powitał uczestników piękną, słoneczną pogodą. Tuż po śniadaniu wyruszyliśmy na spacer Doliną Kościeliską. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć piękno tatrzańskiej przyrody i podziwiać okoliczne szczyty. Celem wyprawy było zwiedzanie Jaskini Mroźnej znajdującej się na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Pod kierunkiem przewodnika p. Michała, droga minęła nam bardzo szybko i mimo, że było ,,pod górkę” nikt nie narzekał na zmęczenie. Jaskinia Mroźna swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz: stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominającym szron. Występują w niej stalaktyty, stalagmity, polewy naciekowe i draperie, a także mleko wapienne. Była to doskonała okazja, by dzieci mogły znaleźć rzeczywiste odniesienie do wiedzy, którą zdobywają na lekcjach przyrody.
W środę, uczestnicy Zielonej Szkoły, mieli możliwość podziwiać panoramę Tatr ze szczytu Gubałówki, do którego dotarli pieszo z miejscowości Ząb. Jest jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce, średnia wysokość najwyżej położonej części osiedli Zębu leży na wysokości 1013 m n.p.m.. Żal nam było tylko, że nie spotkaliśmy na szlaku Kamila Stocha, który jest mieszkańcem tej wsi.
Przedostatni dzień naszej wycieczki był nieco mokry. Deszczyk, nie przeszkodził jednak zaprawionym w bojach zdobywcom górskich szczytów, dotrzeć do Rusinowej Polany. Idąc szlakiem z Zazadnej zatrzymaliśmy się przy kościółku na Wiktorówkach i poznaliśmy historię tego miejsca. Wiele refleksji dostarczyły nam tablice upamiętniające Tych, którzy w górach pozostali już na zawsze. Ich niezwykła pasja jest świadectwem tego, że góry są nie tylko piękne, ale również bardzo niebezpieczne.
Ostatni dzień Zielonej Szkoły to pobyt na termach w Szaflarach. W basenach na świeżym powietrzu i na zjeżdżalniach nasze dzieci czuły się jak ryby w wodzie. Pewnie, gdyby mogły, nigdy by stamtąd nie wyszły, ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy, więc nadeszła pora, by wracać do domu.
I tak Zielona Szkoła 2016 dobiegła końca, a my bogatsi o to, co przeżyliśmy i zobaczyliśmy w świetnych humorach, naładowani dużą dawką pozytywnej energii, wróciliśmy do Sulejowa.


opr. mgr Bożena Pawlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *