Zwiedzamy Ziemię Świętokrzyską!

W dniu 7 października 2016r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej Nr1 im. Jana Pawła II w Sulejowie pod opieką nauczycieli: Iwony Biskupskiej, Moniki Majchrowskiej, Agnieszki Marzec i Bożeny Pawlik wyruszyli zwiedzać i podziwiać piękno Ziemi Świętokrzyskiej.  W rolę przewodnika pięćdziesięcioosobowej grupy wcieliła się znana dzieciom z poprzednich wyjazdów pani Magdalena Milerowska.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Oblęgorku.  Wpisała się ona w tegoroczne obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Malowniczo położony dworek, w którym znajduje się muzeum poświęcone pisarzowi zachwycił wszystkich swym urokiem. Dzieci miały okazję uzupełnić swoje wiadomości na temat życia i twórczości autora  ,,W pustyni i w puszczy”. Śladami noblisty wędrowaliśmy również  będąc w Kielcach.  W bieżącym roku przypada setna rocznica śmierci i sto siedemdziesiąta urodzin pisarza, którego powieści przetłumaczone zostały na wszystkie języki świata. Jest to bardzo dobra okazja aby przybliżyć uczniom postać jednego z najważniejszych twórców naszej literatury.

Spacer po Kielcach i poznawanie najważniejszych obiektów tego miasta takich jak: Muzeum Zabawek, Katedra Kielecka, Pałac Biskupów Krakowskich, Muzeum Narodowe oraz przepiękny Ogród Włoski dostarczył tylu wrażeń, że wszyscy  z apetytem zjedli obiad.

Następnie, zmęczeni już lekko mali turyści, bryczkami wjechali na Święty Krzyż. Klasztor  benedyktynów to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści przewodnika, który oprowadzając naszą grupę po Świątyni nie tylko w ciekawy sposób przybliżał historię tego wyjątkowego miejsca, ale uświadomił też dzieciom skąd wzięła się nazwa Ziemi Świętokrzyskiej.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć najsłynniejszy pomnik przyrody polskiej jakim jest dąb  Bartek. Według jednej z legend miał on zostać zasadzony przez  pierwszego władcę Polski, a jego istnienie nierozerwalnie splotło się dziejami naszego kraju.

Mamy nadzieję, że wycieczka dostarczyła nie tylko wielu pozytywnych wrażeń, ale przede wszystkim pomogła uczniom lepiej poznać polską historię, literaturę i piękno Ziemi Świętokrzyskiej.

Opr. mgr Bożena Pawlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *