WYCIECZKA: REZERWAT „NIEBIESKIE ŹRÓDŁA” – TOMASZÓW MAZOWIECKI

Dnia 12 czerwca 2017 r. uczniowie klasy IV A wraz z opiekunami: p. Agnieszką Marzec, p. Bożeną Pawlik oraz p. Dominiką Magierą wybrali się na lekcję przyrody w terenie. Zajęcia odbyły się w rezerwacie przyrody „Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim.
Wycieczka odbyła się w ramach projektu: „Eureka! Świat „się kręci” – przyroda na nas czeka!”. Sam projekt został dofinansowany w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.


Uczniowie poznali historię „Niebieskich Źródeł” oraz legendę związaną z tym miejscem. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mogły przyjrzeć się z bliska tamtejszej przyrodzie. Uczniowie poznali gatunki roślin i zwierząt występujące w tym rezerwacie. Szczególną uwagę u dzieci wzbudziły kaczki krzyżówki. Sprzyjające warunki środowiskowe, odpowiednia temperatura wody to główne czynniki wpływające na to, że rezerwat ten jest ostoją dla ptactwa wodnego.
Ostatnim punktem zajęć było poznanie odpowiedzi na pytanie- dlaczego rezerwat nosi nazwę „Niebieskich Źródeł”. Nauczyciel wyjaśnił uczniom istotę wywierzysk krasowych oraz zachodzących zjawisk optycznych.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali karty pracy. Podzieleni na grupy – szukali odpowiedzi na zadane pytania.
Lekcje w terenie dają możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą. Uczą wrażliwości, wskazują na alternatywne formy spędzania wolnego czasu oraz rozwijają wyobraźnię.
Opracowała: Dominika Magiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *