OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W dniu 29 września 2018r. przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego beneficjentami są dzieci. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiony został z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001r.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci. Ponieważ święto przypada w tym roku w sobotę, w naszej szkole postanowiliśmy je obchodzić dzień wcześniej. I tak już od samego rana w piątek, na każdej przerwie, przez szkolny radiowęzeł, słychać było utwory poetów i pisarzy czytane przez uczniów oraz nauczycieli. Na dobry początek wiersz Aleksandra Fredy ,,Paweł i Gaweł” z podziałem na role przeczytali: p. Dyrektor Marcin Para, p. Marcin Pączyński i Bożena Pawlik. Na kolejnej przerwie uczniowie klas 0-III wykazali się świetną znajomością utworu Władysława Bełzy: ,,Kto Ty jesteś? Polak mały!”. Multimedialna oprawa tekstu- przygotowana przez Bibliotekę Szkolną – przypadła maluchom do gustu, zaś wierszyk stał się doskonałą okazją do zaakcentowania 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zainteresowaniem cieszył się także ogłoszony konkurs plastyczny na wykonanie ilustracji do czytanych treści. Prawdziwą niespodzianką okazał się jednak następny punkt programu czyli ,,Ptasie radio” Juliana Tuwima odczytane przez nauczycieli: Bognę Czekańską, Bożenę Zawiszę, Ninę Cichoń, Iwonę Pietrasiak, Daniela Bajona, Kasię Michalik i Elę Szczyglińską. Rozpoznanie kto wcielił się w rolę ptaków stanowiło nie lada wyzwanie dla uczniów wypełniających karty konkursowe sprawdzające znajomość treści i wykonawców. Nieco łatwiej było udzielić odpowiedzi na pytanie czy ,,Kwoka” z wiersza Jana Brzechwy, w interpretacji uczennic: Amelki Nowak i Roksany Firmowskiej, znała zasady savoir vivre, czy też jakie wady miała bohaterka utworu ,,Ziółko” Marii Terlikowskiej, w której rolę wcielił się Brajan Pyzia kl. VIB. Oprócz poezji można było w tym dniu usłyszeć fragmenty prozy. O przygodach Miziołka i Jasona Argo dowiedzieliśmy się od Michała Szpiegowskiego i Dawida Matyszewskiego kl. VIA, a na koniec fraszkę Igora Sikiryckiego ,,Paluszek i główka” w języku hiszpańskim odczytała Alma Kizino kl. VIA oraz po angielsku p. Agnieszka Marzec.
Mamy nadzieję, że Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł naszym czytelnikom do gustu i w wielu z nich wzbudzi chęć sięgnięcia po książkę.

Opr. Bożena Pawlik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *