LEKCJA BIOLOGII W NADLEŚNICTWIE SMARDZEWICE- ZAJĘCIA TERENOWE

W dniu 1 października uczniowie klasy VIIIB i VIIIC Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie wraz z nauczycielką biologii – Niną Cichoń oraz wychowawcami: Iwoną Biskupską i Marcinem Gliścińskim uczestniczyli w zajęciach terenowych z biologii w Szkółce Leśnej Iłki- Nadleśnictwo Smardzewice.
Temat zajęć: Drzewa i krzewy biocenozy lasu – zbiór materiałów zielnikowych.
Uczniowie podczas zajęć terenowych poznali genezę powstania Szkółki leśnej oraz jej funkcjonowanie – szkółka powstała w 1999 roku, zajmuje powierzchnię 6,39 ha. Jest podzielona na pięć kwater.
Poznali czynniki wpływające na stan zdrowotny lasu:

• zagrożenia biotyczne ( owady leśne, grzyby oraz szkody wywołane przez zwierzynę łowną i gryzonie),
  • zagrożenia abiotyczne ( czynniki klimatyczne – niskie i wysokie temperatury powietrza, wiatry, huragany),
  • zagrożenia antropogeniczne ( ujemny wpływ działalności człowieka na środowisko – emisje spalin, emisje przemysłowe,
  • zanieczyszczenia wód, zaśmiecanie terenów leśnych, nieumyślne podpalanie lasów).

Obserwowali przyrodę w naturalnym środowisku;

• poznali różnorodność gatunków drzew i krzewów występujących w biocenozie lasu,
  • zebrali materiały zielnikowe – liście drzew i krzewów do oznaczania na lekcjach biologii,
  • poznali zasady zachowania się w lesie.

Zapoznali się ze strukturą i funkcjonowaniem ekosystemu lasu:

• piętrowa budowa – przykłady gatunków roślin i zwierząt w poszczególnych piętrach lasu.

Nina Cichoń

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje, Wycieczki, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.