KREATYWNA LEKCJA BIOLOGII, SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA I UMYSŁOWA PODCZAS WYCIECZKI DO ŁODZI

W dniu 12.12.2018 r. uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie oraz uczniowie klas III-cich gimnazjum wraz z opiekunami: Niną Cichoń, Katarzyną Michalik, Małgorzatą Majchrowską i Gabrielą Woźniakiewicz brali udział w kreatywnej lekcji biologii w Palmiarni łódzkiej. Uczniowie w trzech pawilonach poznali typowe gatunki roślin śródziemnomorskich, tropikalnych oraz liczną grupę storczyków i kaktusów. Kolekcja roślin liczy około 4500 okazów należących do 1100 gatunków i odmian. Najokazalsze były palmy, sagowce i bananowce. Ciekawą kolekcję stanowiły egzotyczne gatunki wraz z owocami: mango, ananasy, papaje. W palmiarni nie zabrakło również akwariów z niewielkimi roślinami owadożernymi oraz akwariów z egzotycznymi gatunkami ryb. W sztucznych zbiornikach wodnych można było podziwiać żółwie.
Po niecodziennej lekcji biologii zwiedziliśmy odnowiony Dworzec Fabryczny. Następnie młodzież uczestniczyła w bardzo aktywnej formie wypoczynku w Parku Trampolin „Saltos”. Uczniowie podczas godzinnej aktywności fizycznej wykonywali przewroty, salta, wspinaczki, wszelkiego rodzaju skoki m.in. do basenu wypełnionego gąbkami.
Po rozrywce fizycznej przyszedł czas na miejsce magiczne, pełne zagadek umysłowych: „ESCAPE ROOM”. Składał się on z pięciu komnat. Na wydostanie się z każdej było zaledwie po 45 minut. Szybko upływający czas potęgował emocje. Pokoje były tematycznie zróżnicowane i sensacyjnie ubarwione:
Cela: tutaj należało wydostać się jak z więzienia;
Rytuał: trzeba było odkryć tajemnicę szamana i jego rytuału;
Zbrodnia: wcielić się w detektywa rozwiązując zagadkę kryminalną;
Zaginiony: odkryć tajemnicę zniknięcia reżysera;
Prezydent: wykonać tajną misję i wykraść olbrzymi brylant.
We wszystkich pięciu pokojach uczniowie musieli zmagać się z licznymi łamigłówkami, zagadkami z zakresu historii, matematyki, fizyki, chemii, języka angielskiego, a nawet wykazać się umiejętnością gry w szachy. Rekwizyty w poszczególnych pokojach pomogły przenieść się do odległych czasów lub tajemniczej przyszłości.
Najważniejsza podczas rozwiązywania niezwykle trudnych zadań była współpraca grupy i jej kreatywność. Nawet najdziwniejsze pomysły były na wagę sukcesu.

Nina Cichoń