„CZEGO SIĘ JAŚ NIE NAUCZY …”

Od wielu lat artyści z Krakowa Wojciech Habela i Jacek Lecznar przyjeżdżają do naszej szkoły. Raz w roku prezentują spektakl edukacyjny, który z przyjemnością oglądają starsi i młodsi. Tym razem aktorzy na tapetę wzięli związki frazeologiczne. Uczniowie mogli nie tylko przypomnieć sobie podział frazeologizmów na wyrażenia, zwroty i frazy, ale też poznać etymologię wielu popularnych w naszym języku związków. Przy okazji aktorzy przypomnieli widzom podstawowe informacje o niektórych bohaterach mitologicznych, biblijnych czy historycznych, z którymi wiążą się wyrażenia, np.: syzyfowa praca, pięta achillesowa. Czasami zaskakiwali nas wiedzą o archaizmach. Czy wiecie, że „sedno” w średniowieczu oznaczało świeżą, bolącą ranę? Stąd zwrot „trafić w sedno”, czyli trafić w punkt, w centralne miejsce.
Bliski kontakt z prowadzącymi pozwolił uczniom na wnikliwą obserwację aktorów i podziwianie ich gry. Gesty, mimika, dykcja… piątka z plusem. Oczywiście spektakl zakończyły gromkie brawa.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z artystami z agencji Pro – Art – Krak. Póki co życzymy panom wszystkiego najlepszego w 2019 roku.

Bożena Zawisza