„CIEKAWE ZAWODY” UDZIAŁ UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANA PAWŁA II W SULEJOWIE W WARSZTATACH FOTOGRAFICZNYCH.

W dniu 14. 03.2019 r uczniowie klas ósmych SP i trzecich klas gimnazjum wzięli udział w ciekawej lekcji doradztwa zawodowego – ”Warsztaty podstaw fotografii”. Prowadzący z LenArtStudio- pan Tomasz Lenarczyk w bardzo ciekawy i praktyczny sposób zapoznał uczniów z podstawami fotografii.
Podczas zajęć uczniowie uzyskali praktyczną wiedzę na temat robienia zdjęć.
Ciekawostki o których się dowiedzieli to między innymi, że:
– istnieją 3 rodzaje kadru- poziomy, pionowy, prostokątny,
– kierunek kadru wpływa na dynamikę zdjęcia,
-przy pejzażu często stosuje się przedplan,
-obramowanie w fotografii często wykorzystuje się fotografowaniu architektury,
-tło jest bardzo ważnym planem, ale nie powinno odwracać uwagi od głównego obiektu,
– istnieją mocne punkty fotografii,
– barwa kompozycyjna to nie tylko kolor, ale również nasycenie,
– obraz czarno- biały również posiada barwy- od białej po szarą do czarnej,
– na zdjęciu powinien być obiekt dający porównanie skali,
Na koniec zajęć uczniowie uzyskali dużo dobrych rad, np.;
– zrobienie dobrego zdjęcia wymaga wielu prób i porażek, które nie powinny zniechęcać, a motywować do dalszej pracy,
-należyrobić kilka ujęć tego samego zdjęcia z różnymi planami i oświetleniem,
– poszukiwać różnych ujęć z różnej pozycji – przyklęknąć, a nawet robić zdjęcia z pozycji leżącej,
– wędrówki, poszukiwania, próby robienia różnych ujęć to szansa na ciekawe, niebanalne zdjęcia.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach, byli aktywni , zadawali różne pytania. To co usłyszeli i zobaczyli na pewno wykorzystają w praktyce podczas robienia zdjęć na co dzień.

Nina Cichoń