ZIELONA SZKOŁA

Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát 
W dniach od 20 do 24 maja 2019r. 51 uczniów klas IV –VIII oraz III gimnazjum przebywało na Zielonej Szkole na Węgrzech. Wycieczkę zorganizowała mgr Agnieszka Marzec we współpracy z Biurem Podróży Navigator Travel Architects. Opiekę nad grupą sprawowały nauczycielki: p. Beata Dudkiewicz, p. Katarzyna Feldman oraz B. Pawlik. Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii Węgier oraz wyrabianie umiejętności poruszania się po współczesnym świecie. Podróż rozpoczęła się o 6.00 rano w poniedziałek. W drodze podziwialiśmy malownicze krajobrazy Słowacji oraz przepiękne winnice usytuowane na zboczach węgierskich gór. Miejscowość Egerszalok, w której znajdował się nasz pensjonat, powitała nas ulewnym deszczem. To jednak nie popsuło humoru uczestnikom wycieczki. Po zakwaterowaniu i kolacji wszyscy udali się na spoczynek, by nabrać sił przed kolejnym dniem. A program na wtorek był bardzo bogaty. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Budapesztu. Stolica Węgier to bardzo stare miasto. Położone w północnej części kraju nad Dunajem, stworzone zostało z trzech połączonych ze sobą miast: Budy, Óbudy oraz Pesztu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Placu Bohaterów. O historii tego miejsca otoczonego wspaniałą kolumnadą z pomnikami sławnych Węgrów opowiedziała nam pani przewodnik. Uczniowie mięli okazję obejrzeć pomnik księcia Arpada- założyciela pierwszej węgierskiej dynastii oraz posągi Madziarów- plemienia, które zapoczątkowało państwo. Następnie wyruszyliśmy na spacer po Budapeszcie. Z Placu Bohaterów udaliśmy się do przylegającego Parku Miejskiego, w którym znajduje się zamek Vajdahunyad. Z ciekawością oglądaliśmy rzeźby bohaterów narodu węgierskiego. Szczególne zainteresowanie wzbudziła w nas rzeźba Anonymusa, której dotknięcie zgodnie z legendą, ma wiązać się z otrzymaniem weny twórczej. Kolejnym punktem na naszej trasie był Parlament. Monumentalny budynek wywarł na nas ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się autokarem na Górę Gellerta. W drodze podziwialiśmy Basztę Rybacką, z historią której zapoznała nas p. przewodnik. Góra Gellerta to wzniesienie o wysokości 235m na zachód od Wzgórza Zamkowego. Nazwę swą zawdzięcza biskupowi Gellertowi zamordowanemu przez pogan- legenda głosi, ze został spuszczony ze szczytu w drewnianej beczce. Panorama Budapesztu widoczna z tego miejsca zachwyciła wszystkich uczestników naszej wyprawy. W napiętym programie zwiedzania miasta nie mogło oczywiście zabraknąć Wzgórza Zamkowego oraz kościoła św. Macieja i Bazyliki św. Stefana. Zwieńczeniem tego dnia był rejs statkiem po Dunaju, z pokładu którego mieliśmy okazję podziwiać to wspaniałe miasto. Kolejny dzień Zielonej Szkoły również przeznaczony był na zwiedzanie stolicy Węgier. Tym razem postanowiliśmy poznać wyspę św. Małgorzaty. Jest to wyspa na Dunaju utworzona z trzech leżących blisko siebie pomniejszych wysp. Ma 2,5 km długości, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500m. Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe oraz przepiękne ogrody: japoński i różany. Mogliśmy również zaobserwować różne gatunki roślin oraz podziwiać ogromne platany rosnące w parku. Spacerując po nim odnaleźliśmy grób świętej zakonnicy, której życie było ofiarą za uratowanie miasta. Niespodzianką był koncert przy fontannach, którego wysłuchaliśmy z prawdziwa przyjemnością, mimo padającego deszczu. Następnie postanowiliśmy zaserwować sobie nie tylko coś dla ducha, ale również dla ciała i udaliśmy się do olbrzymiej hali targowej. W jej wnętrzu każdy mógł znaleźć coś dla siebie- posilić się regionalnymi smakołykami i zakupić pamiątki. Na szczęście ilość suwenirów nie wymagała doczepienia do autobusu dodatkowej przyczepki. Zadowoleni wróciliśmy do pensjonatu. Po kolacji nadszedł czas na rozgrywki sportowe i dzielenie się wrażeniami z minionego dnia. Kolejny dzień Zielonej Szkoły-czwartek postanowiliśmy spędzić oglądając zwierzęta w Zoow Nyirgyhazie. Zoo w Nyíregyházie to drugie co do wielkości Zoo na Węgrzech. Znajduje się ok. 130 km od Egeru, położone jest na 30 ha powierzchni, zamieszkuje je ponad 5 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków. Nam najbardziej spodobały się lemury, z którymi bliższą znajomość zawarła p. Beata Dudkiewicz. Gdyby kapryśna pogoda nie zrobiła nam psikusa, zwiedzanie ogrodu byłoby pewnie jeszcze bardziej ciekawe. Niestety ulewny deszcz sprawił, że wszyscy z radością zapakowali się do naszego zielonego autobusu. Aby się rozgrzać postanowiliśmy zajrzeć do kompleksu basenów termalnych położonego niedaleko naszego pensjonatu. Zabawa była wspaniała. Zrelaksowani wróciliśmy prosto na kolację, która smakowała znakomicie. Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy miasto Eger. Po czym szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

 
W daniach 20-24 maja 2019 roku odbyła się Zielona Szkoła na Węgry. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie wraz z opiekunami: p. B. Pawlik, p. B. Dudkiewicz, p. K. Feldman, p. A. Marzec. Organizatorką była p. A. Marzec.
Pierwszy dzień przeznaczyliśmy na dojazd i zakwaterowanie w pobliżu Egeru.
W drugi dzień pojechaliśmy do Budapesztu. Naszym pierwszym przystankiem był Plac Bohaterów, przy którym spotkaliśmy się z panią przewodnik. Następnie przeszliśmy spacerem przez Park Miejski po drodze zobaczyliśmy Zamek Vajdahunyad. Po przejechaniu przez Dunaj dotarliśmy na Górę Gelerta, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę całego miasta. Następnie dane było nam podziwiać most łańcuchowy. Później dotarliśmy na Wzgórze Zamkowe, gdzie zwiedziliśmy Zamek Królewski i Basztę Rybacką. Po zobaczeniu najważniejszych zabytków Budy wróciliśmy do Pesztu gdzie zatrzymaliśmy się przez Bazyliką Św. Stefana. Oczywiście nie mogło zabraknąć obejrzenia jednego z najważniejszych zabytków Budapesztu – Parlamentu. Na zakończenie męczącego dnia udaliśmy się na rejs po Dunaju, podziwiając stolicę Węgier z poziomu wody.
Trzeciego dnia znów wybraliśmy się do Budapesztu. Tym razem na naszej liście było przejście przez całą Wyspę Św. Małgorzaty, gdzie mogliśmy podziwiać między innymi tańczące fontanny. Następnie udaliśmy się do zabytkowej Hali Targowej, gdzie mieliśmy czas na zakup pamiątek.
Czwartego dnia wybraliśmy się do zoo w pobliżu Budapesztu, spędziliśmy tam pół dnia, po czym udaliśmy się na termy znajdujące się w okolicy Egeru.
Piątego, a także ostatniego dnia zwiedziliśmy Eger i okoliczne winnice a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.
Z całej wycieczki najbardziej podobał mi się Budapeszt, pomimo że nie była to moja pierwsza wycieczka w te strony. Jeśli chodzi o ulubione zabytki to niewątpliwie jest to Wzgórze Zamkowe.

Marta Wieczorek

Opr. mgr Bożena Pawlik