SZYBKI PRZEWODNIK PO BIBLIOTEKACH CYFROWYCH

Biblioteka poleca… w sieci można znaleźć darmowe biblioteki cyfrowe i inne źródła darmowych (lub prawie darmowych) ebooków.
Zapraszam na krótki przewodnik po zasobach cyfrowych w sieci.

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).

Lektury.gov.pl
Lektury, które możesz czytać na komputerze, smartfonie, tablecie i czytniku.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

Ninateka.pl
Ninateka to portal edukacyjny zawierający w swoich zasobach 6000 filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie. Polecamy m.in. dla młodzieży:
z działu Teatr: Zemsta, Pan Tadeusz.
z działu Film : Akademia pana Kleksa,
dla dzieci bajki: Przygody rycerza Szaławiły, Koziołki na wieży, Bajka o złotej rybce, Lajkonik, Smok Barnaba, O Janku co psom szył buty[…]
Polska-poezja.pl
W serwisie znajduje się ponad 270 wierszy (w formie recytacji z tekstem) najbardziej znanych poetów wszystkich okresów historycznych, od średniowiecza do współczesności. Są to m. in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, ale także Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz. Wiersze są sukcesywnie uzupełniane o interpretacje/analizy autorstwa doktorantów filologii polskiej, biogramy poetów oraz opisy epok.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane (wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania) zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.
 
 
Empik Premium bezpłatnie na 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo, są to głównie lektury popularnonaukowe i poradniki, ale też można znaleźć lektury szkolne.