SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI DOROTĄ MULARCZYK

Spotkanie z Dorotą Mularczyk, autorką książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci,

pisarką cyklu powieściowego „Magiczny świat tuż za płotem”, „Pies, który mówi”, „Kot Piramidon”, książek dla najmłodszych  „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”, „Smok Paprok i prawdziwy paprok” czy „Czarna mucha”.

5 marca 2020 roku  z inspiracji pani Dyrektor Renaty Kumidaj, w naszej szkole gościła pisarka Dorota Mularczyk – autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i  młodzieży. Pisarka poprowadziła cykl zajęć w formie zabawy Mix- maraton, czyli co kto chce, w  których znalazła się  także profilaktyka uzależnień. Warsztaty były przeznaczone  dla uczniów klas 0-4.

Opowieści ze świata pszczół to temat spotkania uczniów klas przedszkolnych i klas pierwszych. Pisarka opowiadała o życiu i zwyczajach pszczół, przytaczała szereg ciekawostek i interesujących informacji, zwracała uwagę na rolę pszczół w świecie człowieka. Prelekcję uzupełniała barwna prezentacja multimedialna, dzięki której maluchy mogły zobaczyć,  jak wygląda codzienność w pszczelim ulu.

Podczas zajęć  Pisać każdy może , uczestnicy – uczniowie z klas drugich i trzecich- tworzyli  własną opowieść. Wymyślali bohaterów, nadawali im imiona, proponowali czas i miejsce akcji. Nie zabrakło fantastycznych postaci, niezwykłych zdarzeń i magicznych miejsc. Okazało się, że wyobraźni i kreatywności  w tworzeniu opowiadań nie brakuje naszym dzieciom.  Uczniowie mieli okazję poznać i uczestniczyć w procesie tworzenia, które jest namiastką trudnej pracy pisarza, dowiedzieli się także skąd autorka czerpie swoje pomysły do książek. To było trudne a zarazem  ciekawe doświadczenie uczniów.

Z uczniami klas czwartych Dorota Mularczyk rozmawiała o początkach twórczości, o tym, jak pewnej nocy jej małe dziecko nie pozwalało jej spać i żeby nie „marnować” czasu, zaczęła pisać… i napisała  pierwszą powieść Przejście 1.  Podczas prowadzonej na wesoło rozmowy, wykorzystując anegdoty ze swojego życia, pani Dorota Mularczyk sprawiła, że  dzieci same odkryły, co jest dla nich bardziej wartościowe, komputer czy książka. Temat spotkania brzmiałKlawiatura obok pióra. Podczas zajęć pisarka starała się uświadomić uczniom wartość książki i jej „przewagi” nad komputerem. Wspomniała o  konsekwencjach  nadmiernego  korzystania  z  peceta,   zwłaszcza  jeśli  chodzi o gry  komputerowe. Było  to  połączenie  spotkania  autorskiego  z przyjazną rozmową  według ustalonego  planu, dzięki  któremu  dzieci  mogły dostrzec zalety  książki.

W trakcie wszystkich warsztatów pani  Dorota Mularczyk opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła  bardzo ważną rolę książek w życiu człowieka. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupu książek z dedykacją i autografem autorki. Pisarka podarowała do szkolnej biblioteki swoją książkę pt. Magiczny świat tuż za płotem. Przejście 1.

Cykl spotkań z autorką książek dla dzieci miało na celu promowanie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród uczniów. Mamy nadzieję, iż poznanie „prawdziwego” pisarza przyczyni się do wzrostu zainteresowania dzieci książką, a przekaz autorki dotrze do świadomości naszych uczniów.

Teraz dzięki uprzejmości p. Doroty Mularczyk mamy okazję posłuchać jednej z Jej książek ,, Pies, który mówi” w interpretacji samej autorki. Zapraszamy do odsłuchania.

Link:

https://www.youtube.com/results?sp=mAEB&search_query=pies+kt%C3%B3ry+m%C3%B3wi+rozdzia%C5%82+I

Biblioteka szkolna