10 ROCZNICA KATASTROFY W SMOLEŃSKU

…Tylko cisza niemo
nad szczątkami płacze
i drzewo ścięte
ze zgrozą przyklęka…
Ziemia smoleńska
Alicja Patey-Grabowska

10 ROCZNICA KATASTROFY W SMOLEŃSKU
Dzisiaj wspominamy ofiary katastrofy, powracając swoją pamięcią do tego tragicznego poranka. Pierwsze informacje o katastrofie wysłuchiwaliśmy z niedowierzaniem rano ok. godziny 9-tej. Z minuty na minutę docierały do nas tragiczne wiadomości. Na długo pogrążyliśmy się w smutku i żałobie…
Mija 10 lat od tragicznego lotu polskiej delegacji państwowej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Jej członkowie, chcąc uczcić pamięć pomordowanych przez NKWD w 1940 roku polskich oficerów, sami stali się ofiarami tragicznej katastrofy lotniczej.
96 osób na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią, Prezydentem RP na Uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim, wicemarszałkami Sejmu i Senatu, grupą osiemnastu parlamentarzystów, dowódcami wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownikami Kancelarii Prezydenta, szefami instytucji państwowych, duchownymi, przedstawicielami ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, także załoga samolotu, nie dotarło na zaplanowane w Katyniu uroczystości, okrywając nasz kraj żałobą.

TADEUSZ ZACHARA
10 kwietnia

Stało się
a może jednak nie
może spróbować zamknąć oczy
zasnąć i obudzić się po złym śnie
Stało się
jak obuchem w głowę
drży jeszcze ostatni akord
niedokończonej symfonii
w mglistym powietrzu dopala się
ostatni znicz