23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Z okazji tego święta na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania). W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest świętem narodowym Katalonii, a jej patronem – Święty Jerzy. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Aby uczcić ten dzień zaproponowaliśmy naszym uczniom działania promujące czytelnictwo.

Hasła nadesłane przez uczniów na konkurs “Czytam więc jestem”:
Przeczytaj hasła i zagłosuj:
Dominik Mićko kl.1b
1. CZYTAĆ KAŻDY MOŻE, TROCHĘ LEPIEJ LUB
TROCHĘ GORZEJ, W KAŻDYM MIEJSCU I O KAŻDEJ PORZE.
2. CZYTAM – NIE BŁĄDZĘ.
3. GDY MASZ KSIĄŻEK PEŁNE KĄTY – MASZ SZEROKIE HORYZONTY.

Marcin Moruś kl.6b
4. KSIĄŻKI CZYTAĆ CHCEMY I W TEN SPOSÓB W CZASY DINOZAURÓW COFNĄĆ SIĘ MOŻEMY.
5. JEŚLI ŚWIAT POZNAWAĆ CHCEMY, TO KSIĄŻKI CZYTAĆ MOŻEMY.
6. GDY Z KSIĄŻKĄ JESTEŚ ZA PAN BRAT, MOŻESZ ZMIENIĆ CAŁY ŚWIAT.
7. GDY O KORONAWIRUSIE ZAPOMNIEĆ CHCEMY, TO KSIĄŻKI CZYTAĆ MOŻEMY.

Dawid Olczyk kl. 5b
8. KSĄŻKA JEST WSZECHŚWIATEM WIEDZY,
9. CZYTAJĄC JESTEŚ JEGO CZĘŚCIĄ.
10. …CZYTAJ KSIĄŻKI OD SAMEGO RANA ,
A ZAWSZE CZEKA CIĘ WYGRANA ,
KSIĄŻKA TO JEST FAJNA SPRAWA,
CZYTAJĄC CZEKA CIĘ CODZIENNIE INNA WYPRAWA….

Wiktoria Kowalewska kl.8c
11. „ CHCESZ BYĆ MĄDRY, OCZYTANY – CZYTAJ KSIĄŻKI MÓJ KOCHANY”

Zdjęcia nadesłane przez uczniów na konkurs “Przyłapani na czytaniu”
Zobacz nadesłane zdjęcia i zagłosuj: