ZA KILKA DNI W SULEJOWIE ROZPOCZNIE SIĘ BUDOWA PIERWSZEGO W POLSCE BASENU PASYWNEGO


Dzieciaki będą mogły uczyć się pływać w bezpiecznych warunkach, ale to ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców gminy Sulejów, którzy często odpoczywają m.in. nad Pilicą i Zalewem Sulejowskim. Umowa z wykonawcą została podpisana w poniedziałek, 25 maja, a pierwszy szpadel zostanie wbity prawdopodobnie na początku czerwca.

Pierwszy tego typu obiekt w Polsce ma być gotowy w przyszłym roku. Połowę kwoty na ten cel pozyskaliśmy w ramach dotacji unijnej.
Umowę podpisali burmistrz Wojciech Ostrowski oraz Damian Szmigielski, prezes Zarządu firmy ESINVEST sp. z.o.o.

– Będzie to bardzo nietypowy obiekt o bardzo niskim wskaźniku pasywności, co oznacza, że będzie bardzo szczelny czyli energooszczędny. Z tego co wiemy, w Polsce nie ma jeszcze basenu tego typu, ale mamy doświadczenie w budowaniu podobnych budynków – powiedział Damian Szmigielski.
Budowa basenu będzie kosztować 8 milionów złotych, ale połowę tej kwoty pozyskaliśmy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

– Mamy jasny cel, chcemy żeby uczniowie każdej z naszych szkół raz w tygodniu mieli lekcję pływania, będziemy także uczyć ich jak się zachować nad wodą. To bardzo ważne, ponieważ przez teren gminy przepływają rzeki Pilica, Luciąża i Czarna, nie zapominajmy też o Zalewie Sulejowskim i uczniowie na pewno będą mieli kontakt z wodą. Po ośmiu latach takiej nauki, nasze dziecko po ewentualnym wypiciu piwa nie pójdzie się kąpać np. w Bałtyku, czy pływać łódką po Zalewie Sulejowskim. Z kolei zimą nasi młodzi mieszkańcy będą pamiętali, że nie można wchodzić na lód, który może się załamać – podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski.
– Spełnią się nasze marzenia. Do tej pory korzystaliśmy z basenu, znajdującego się na Podklasztorzu i zainteresowanie było bardzo duże, ale teraz ten obiekt został przebudowany i realizacja lekcji pływania nie będzie już możliwa, więc cieszymy się, że będziemy mieli własną pływalnię – podsumowuje Renata Kumidaj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie. – Oczywiście odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo dzieci w pobliżu placu budowy, będziemy pełnić dyżury – dodaje.

Oprócz basenu, w tym samym miejscu będzie również trwała budowa pełnowymiarowej hali sportowej, to też będzie obiekt pasywny. Na budowę obydwu budynków obok SP 1, w ramach wspomnianego dofinansowania unijnego, dostaliśmy 8 milionów zł dotacji.