ZATRZYMAJMY SAMOTNOŚĆ

Chociaż Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom był 10 września 2020 roku to nie możemy zapominać o tym, że wokół nas są ludzie potrzebujący naszej pomocy.
W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. Trwająca epidemia wzmacnia izolację , sprzyja wzmacnianiu pojawiających się lęków i utrudnia podtrzymywanie relacji z bliskimi.
Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych. Gdy ludzie doświadczą kryzysu, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie ciężkich chwil i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.
Dlatego nie zamykajmy się ze swoimi problemami. Szukajmy wsparcia wśród bliskich, kolegów, nauczycieli, sąsiadów.
Portale informacyjne i kampanie związane z tematyką suicydalną:
• Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
• Kampania Zobacz. Znikam
• Fundacja Zobacz…JESTEM
• Kampania Forum Przeciw Depresji
• Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji
• Kampania „Depresja. Naucz się pomagać”
• Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
Wsparcie telefoniczne:
• liniawsparcia.pl 800 70 2222
• telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111