ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI – PAMIĘTAMY!

W 2011 roku Sejm RP 1 marca ustanowił Dniem Pamięci,, Żołnierzy Wyklętych” dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 60 lat wcześniej, 1 marca 1951, roku komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców polskiego podziemia niepodległościowego.
Byli to ci , którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kierowali walką przeciwko nowemu zniewoleniu Polski. Nie godzili się na to, że miejsce niemieckiego okupanta zajęli Sowieci. Walczyli o niepodległość Polski pomimo ogromnych dysproporcji sił. Władza komunistyczna wyklęła ich, nazwała „faszystami i kolaborantami Hitlera”, „bandytami” .

W imię wolnej Polski wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach przesłuchaniami i torturami. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach. Ostatnim partyzantem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak, którego zastrzelono w 1963 roku.
„Żołnierze Wyklęci” nie byli tymi , których należy wyklinać , są tymi ,o których należy pamiętać i przywracać im godne miejsce w historii.
„Żołnierze Wyklęci” dla wielu środowisk stali się wzorem postawy obywatelskiej.