DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz – o czym nie wszyscy wiedzą – Nigerii. Ponadto jest również uważany za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych.

Święty Patryk był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich – był synem diakona i wnukiem kapłana.

Jako 16-latek święty Patryk został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. Pracował tam jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu zajmował się sprawami wiary. Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent do Galii. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu i przyjął święcenia kapłańskie.

Jak głosi jedna z legend, Patryk we śnie usłyszał głos, który nakazał mu powrót do Irlandii i szerzenie nauk Chrystusa. Do Irlandii powrócił już jako biskup misyjny. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh.

Co warte podkreślenia, święty Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne. Za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Choć nie jest znana dokładna data śmierci świętego Patryka, historycy są zdania, że było to 17 marca 461 roku.

Dzień Świętego Patryka rokrocznie przypada na 17 marca. Symbolami tego święta są koniczyna, zielony kolor oraz picie piwa.

Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie – także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

To jeden z najbardziej zielonych dni w roku! Dzień Świętego Patryka, który obchodzimy w marcu, nie jest jedynie świętem narodowym Irlandii, ale również jednym z najchętniej kultywowanych zwyczajów na świecie. W wielu miejscach organizowane są parady, imprezy i koncerty.
Najważniejszym i głównym atrybutem Dnia Świętego Patryka jest liść trzylistnej koniczyny, czyli shamrock. Ten zielony symbol Irlandii, według legendy, święty Patryk wykorzystał do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. 17 marca shamrock jest noszony na ubraniach przez Irlandczyków na całym świecie, jej wizerunek widnieje nawet na odznakach czapek Gwardii Irlandzkiej.
Z jego działalnością związanych jest wiele legend. To, że w Irlandii nie ma węży ma być zasługą świętego. Podobno za pomocą drewnianej laski św. Patryk przegonił gady do morza i zakazał im wracać do Irlandii. Inna historia opowiada o tym, jak jeden z węży został przechytrzony. Św. Patryk zbudował skrzynkę i zaprosił pełzającego jegomościa do środka. Po długich dyskusjach, w których wąż twierdził, że skrzynka jest dla niego za mała, by udowodnić swoją rację, wszedł do skrzynki, po czym św. Patryk zatrzasnął wieko i wrzucił skrzynkę do morza.

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Kolor zielony jest symbolem kraju, więc mieszkańcy paradują cały dzień poprzebierani w stroje o tym kolorze. Oprócz wspominanej już trzylistnej koniczyny atrybutem tego dnia jest także czterolistna – ten kto ją znajdzie, może liczyć na ogromne szczęście. Ponadto z tym dniem kojarzy się również skrzat w zielonej czapce zamieszkujący Irlandię, podkowa na szczęście i tradycyjne zielone piwo, które można znaleźć nie tylko w specjalnych budkach na ulicach, pubach i sklepach. Tego dnia pije się duże ilości whiskey oraz legendarnego piwa Guinness. Najbardziej uroczyście obchodzi się to święto w Dublinie, tam odbywa się kilkudniowy festiwal muzyki, tańca i sztuki.

Dzień Świętego Patryka ma wielu sympatyków na całym świecie. W Europie najczęściej radosne toasty zielonym piwem wznoszą mieszkańcy Holandii, Niemiec czy Półwyspu Apenińskiego, a na świecie w USA, Australii, i krajach Azji. Szczególnie hucznie Dzień Świętego Partyka obchodzą Amerykanie. Do najbardziej widowiskowych należy parada w Nowym Jorku, w której uczestniczy ok. 150 tys. osób. Natomiast w Chicago w Dzień Świętego Patryka – przepływająca przez miasto rzeka jest zabarwiana na kolor zielony.

Choć Dzień Świętego Patryka pochodzi z Irlandii, to również w Polsce znalazł swoich sprzymierzeńców. Tego dnia odbywają się koncerty, imprezy i pokazy tradycyjnego tańca. 17 marca jest też dobrą okazją do skosztowania tradycyjnych irlandzkich potraw. W pubach można napić się irlandzkiego piwa. W niektórych miastach odbywają się też festiwale lub parady.

Niestety w 2021 roku podobnie, jak w 2020 nie odbędą się żadne huczne imprezy.