BIBLIOTEKA POLECA NA FERIE…

Biblioteka szkolna poleca książki na ferie…

 

Kubuś Puchatek  Alexandra Alana Milne

Kubuś ,ciapowaty miś ma w sobie tak wiele pozytywnych emocji, że trudno go nie lubić. Kubuś w prostych słowach, mówi czym jest szczęście, dlaczego bliscy są dla nas ważni. Uważam, że każdy młody człowiek powinien sięgnąć po tę przesympatyczną opowieść o Puchatku, gdyż książka uczy najważniejszego: pomagania sobie wzajemnie. Nikt, kto przeczyta tę książkę nie będzie rozczarowany. Jest napisana w sposób zrozumiały, prosty, nieskomplikowany, zabawny i z fantazją. Przygody bohaterów bawią i wzruszają.

Czarnoksiężnik z Krainy Oz Franka Bauma Lymana

Opowieści o Dorotce, tchórzliwym Lwie, blaszanym Drwalu i Strachu na wróble. Mimo, iż nie ma w niej wiele z tzw. mądrości, w jakie obfitują czasem historie dla dzieci, posiada swój przekaz i doskonale się ją czyta, a sama historia wpływa na wyobraźnię nie tylko tego małego – czytelnika.
Czarnoksiężnik z Krainy Oz to prawdziwie piękna i mądra bajka. W poszukiwaniu serca, rozumu, odwagi i domu spotykamy wiele trudności, ale upór i wsparcie przyjaciół to lekarstwo na wszelkie niedogodności. 

Bracia Lwie Serce  Astrid Lindgren

Książką z gatunku fantasy. Przygody Karola i Jonatana wzbudzaja zachwyt, a jednocześnie wzruszaja. Chłopcy postanawiają uratować Nangijalię, swoją krainę i ukochany dom, przed okrutnym Tengilem.
To była jedna z tych książek, o których po prostu nie można  zapomnieć długo o skończonej lekturze..
Najbardziej podobało mi się w tej historii oddanie i miłość obu braci, a także szacunek do zwierząt. Ogromny. Zgadzamy się również co do tego, jak otwarcie można mówić o swoich uczuciach, nie wstydząc się ich. Tak jak to robił Karol. On całą paletę uczuć i emocji, które mu towarzyszyły, potrafił nazwać. Ale najważniejsze to pamiętać, że:
są rzeczy, które trzeba zrobić, bo inaczej nie jest się człowiekiem, tylko nędznym śmieciem.

Dynastia Miziołków  Joanny Olech

Wciągająca powieść napisana w formie pamiętnika. Od pierwszego wydania książki minęło już kilka lat, a rodzina Miziołków bardzo wydoroślała. Mały Potwór już nie nosi pieluch, Kaszydło ma wszystkie zęby stałe, Miziołek już nie musi pisać klasówek. Co więcej, odkochał się w swojej dawnej miłości – Beacie, a jego obecnym obiektem westchnień jest całkiem inna dziewczyna. Papiszon już nie używa dyskietek, a Mamiszon nareszcie umie piec ciasteczka.
“Dynastia Miziołków” to lektura szkolna, była niejednokrotnie nagradzana oraz tłumaczona. Warto ją czytać wspólnie z rodzicami.

Magiczne drzewo. Czerwone krzesło  Andrzeja Maleszki

Opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…
Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia… Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów!

Pięć królestw  Brandona Mulla

Pięć królestw czyli kolejna propozycja Brandona Mulla. Tym razem bohaterem jest młody Cole. Chłopiec, chcąc się dobrze, trafia do nawiedzonego domostwa, a za jego pośrednictwem, do magicznego świata. Aby wrócić do swojego prawdziwego domu, będzie musiał uratować przyjaciół i uważać na czyhające na niego niebezpieczeństwa. Świetnie wykreowani bohaterowie oraz fantastyczny świat Obrzeża. Książka jak najbardziej dla dorosłych i starszych dzieci!”

Małe Licho  Marty Kisiel

Głównym bohaterem książek z serii„Małe Licho” Marty Kisiel jest Bożek, zwany też Niebożątkiem. Bożek mieszka w starym domu, w którym oprócz ukochanej mamy i starej skrzyni ze skarbami znajdują się również… anioł stróż, a pod łóżkiem mieszka najprawdziwszy, podkradający chłopcu kapcie potwór! W pierwszej części cyklu, zatytułowanej „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” nadchodzi dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i pójść do szkoły. Tylko czy jest na to gotowy?

Fantastyczny świat Tomka Łebskiego

Główny bohater książek, jedenastolatek Tomek Łebski jest uczniem szkoły podstawowej. Kłóci się z siostrą, wraz z kumplami zakłada własny zespół muzyczny, rywalizuje z kolegami z klasy, a także stara się zaimponować koleżance. Słowem: robi wszystko to, co robią nastolatki w jego wieku.
Książka przypomina popularne szkolne pamiętniki, Pełne obrazków, odręcznych rysunków, różnych czcionek, skreśleń i podkreśleń oraz licznych wyrazów dźwiękonaśladowczych.

Cykl Strrraszna histporia Terry Deary

To aż 55 tomów historycznych opowieści. O wrednych Rzymianach, niesamowitych Egipcjanach, okrutnych wikingach czy niewiarygodnych Inkach. Terry Deary z iście angielskim humorem i swadą opowiada o historii świata. Przystępny tekst i liczne ilustracje to niewątpliwe zalety tego popularyzatorsko-naukowego cyklu. Jest też nutka patriotyczna: o tomy dotyczące naszego kraju bestsellerową serię uzupełniły Małgorzata Nesteruk wraz z Małgorzatą Fabianowską, opisując dzieje Słowian, Piastów, Jagiellonów, a także poruszając tematykę sarmatyzmu, niepodległości i Polski pod zaborami. Idealna propozycja dla młodych miłośników historii.