WIELKANOC (NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO)

 Jest to najstarsze i początkowo jedyne święto chrześcijańskie. Obchodzone co roku w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca; jak nazwa wskazuje święto obchodzono w nocy z Wielkiej Soboty na niedzielę, gdyż w nocy (nad ranem) Chrystus zmartwychwstał. W Polsce w poranek niedzielny odprawia się rezurekcję. W domu po powrocie z kościoła spożywano uroczyste śniadanie wielkanocne „święcone”.

Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego jej symbolem jest jajko – symbol nowego życia. Stąd przy wielkanocnym stole dzielimy się jajkiem podczas śniadania oraz jemy z niego potrawy, a także malujemy pisanki wielkanocne, które święcimy w wielkanocnym koszyczku. Wiemy również co jeszcze powinno znaleźć się w koszyczku.
Zasialiśmy rzeżuchę i z niecierpliwością doglądaliśmy jej co dzień rano. Wyrosła wspaniale, to zdrowe witaminy, które zabraliśmy do domu do zjedzenia.
W ostatnim dniu nauki w szkole „przyszedł” do nas zajączek wielkanocny, którego wcześniej malowaliśmy, było bardzo wesoło i śmiesznie.

Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych
Świąt Wielkanocnych
Klasa 0A z wychowawczynią.