81 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ 1940 – 2021

PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY POZOSTALI WIERNI OJCZYŹNIE DO KOŃCA!
Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano około 22 tys. Polaków.  Wybrano ich spośród tych, którzy dostali się do sowieckiej niewoli. Zamordowano żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, urzędników, lekarzy, księży, nauczycieli, prawników.
Mord dokonany na Polakach przez rosyjskie NKWD przez lata trzymany był w tajemnicy przez władze radzieckie. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje.
13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy  przekazały światu informację o odkryciu masowych grobów Polaków.
Zbrodnia Katyńska była ludobójstwem, zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.
Decyzją sejmu RP z 2007 r., 13 kwietnia obchodzony jest, jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.Tego dnia przywołujemy pamięć o zamordowanych Polkach.
W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonywali wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to im i pozostałym zastrzelonym należy złożyć hołd i oddać należny szacunek.
Niezastąpionym narzędziem służącym w odkrywaniu prawdy historycznej i podtrzymaniu pamięci o zamordowanych Polakach są liczne publikacje, filmy. Warto po nie sięgnąć, wspominając żołnierzy i policjantów, którzy aż do śmierci pozostali wierni Ojczyźnie.