78 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Powstanie w getcie było zbrojnym wystąpieniem żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943 r. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.
Co roku o tym wydarzeniu przypomina
społeczno-edukacyjna akcja Żonkile. Papierowe żonkile, są symbolem powstania w getcie.
W tym roku akcja będzie przebiegać pod hasłem „Kobiety”. Historia powstania w getcie warszawskim to nie tylko historia walczących mężczyzn. Żydówki kolportowały nielegalną prasę, zajmowały się rannymi, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku, zarówno w samym getcie, jak i poza jego murami.
Ambasadorami tegorocznej akcji Żonkile są m.in.: pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, który o powstaniu getcie warszawskim dowiedział się z książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”:
… Dowiedziałem się z tej książki, że w pewnych sytuacjach ważna jest godność, godność człowieka. Nawet w sytuacjach ostatecznych, a może przede wszystkim w sytuacjach ostatecznych. Powstańcy wiedzieli przecież, że nie uda im się przeżyć, nie uda im się zwyciężyć, ale chcieli wybrać inny sposób umierania – nie z rąk oprawców, a umieranie w walce (…). Dlatego warto i trzeba o tym pamiętać.(…)