ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.
Święto ma swoje początki w Katalonii. Święty Jerzy to patron tego regionu. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy, kobiety zaś obdarowywały mężczyzn książkami. W całej Hiszpanii oficjalne obchody odbywają się już od 1930 roku, a od 1995 roku uroczystości organizowane są przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. międzynarodowej współpracy w dziedzinie kultury, sztuki i nauki)

Data 23 kwietnia jest ważna i symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 roku zmarl wybitni poeci Miguel de Cervantes i William Szekspir. Jest to także dzień ochrony własności intelektualnej – praw autorskich. Bez nich rynek wydawniczy książek z pewnością by nie istniał. Prawo autorskie to ogół praw przysługujących autorowi utworu upoważniających go do decydowania o wykorzystaniu utworu i czerpaniu z niego korzyści.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto wszystkich czytelników i miłośników książek.