WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniu 18 października 2021r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie wzięli udział w wycieczce szkolnej do Wrocławia. W wyjeździe uczestniczyło pięćdziesięcioro uczniów i czworo nauczycieli. Kierownikiem i organizatorem wycieczki był p. Mariusz Magiera, zaś opiekunami: M. Majchrowska, B. Pawlik, M. Pączyński. Celem wycieczki było poznanie historii Wrocławia, zabytków miasta i największych atrakcji turystycznych metropolii takich jak Miejski Ogród Zoologiczny i Afrykarium.
I właśnie od wizyty w Zoo rozpoczęliśmy wizytę w tym niezwykłym mieście. Wrocławskie Zoo to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników zwierząt. Otwarty 10 lipca 1865r. jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Na 33 h mieszka 5 tys. zwierząt, przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk. Uczniowie mieli więc doskonałą okazję poznać różne gatunki zwierząt i zobaczyć warunki w jakich żyją. Lwy, tygrysy, słonie i niedźwiedzie spoglądały na naszą wycieczkę ze stoickim spokojem, antylopy z pewnym niepokojem, a małpy swoim zwyczajem robiły małpie figle. Najsympatyczniejsze okazały się lemury. Jeden z nich – gatunek pluszowy- postanowił wrócić razem z nami do Sulejowa.
W trakcie wizyty w Zoo zwiedziliśmy również Afrykarium, które jest podzielone na pięć różnych stref. Zachwyciły nas tunele, w których można było podziwiać różne gatunki ryb i stworzeń wodnych. Zaciekawiła Afryka Wschodnia: hipopotamy, mrówniki oraz najmniejsze antylopy świata, czyli dikdik oraz rekiny i płaszczki. Jednak największą atrakcją było oglądanie żółwi w porze karmienia i możliwość zawarcia osobistej znajomości z najstarszym przedstawicielem tego gatunku- żółwiem Stefanem. Dużą atrakcją dla wszystkich oglądających były krokodyle w strefie Kongo. Byliśmy również w terrarium. Kolekcja terrarystyczna wrocławskiego zoo to 446 gatunków gadów, płazów oraz bezkręgowców. Wśród nich znajduje się aż 14 gatunków waranów. Największe z nich to warany z Komodo – drapieżniki zamieszkujące Komodo i inne okoliczne wyspy. Natomiast wszystkie gatunki ryb jakie występują i występowały w Odrze zobaczyliśmy w Odrarium. Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Motylarnię i udaliśmy się na spacer po Ogrodzie Japońskim, który jest główną atrakcją na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród ten powstał w 1913 roku jako jedna z ekspozycji Wystawy Sztuki Ogrodowej odbywającej się w ramach Wystawy Stulecia. Atrakcją ogrodu są dwie kaskady wodne: „żeńska” (ONNA-DAKI) i „męska” (OTOKO-DAKI). W ogrodzie podziwialiśmy urokliwe oczka wodne, drewnianą architekturę i oryginalne japońskie latarnie, które nadają temu miejscu orientalny charakter. Widok ogrodu w jesiennej szacie w wywarł na nas ogromne wrażenie.
Kolejnym punktem naszego programu był przejazd koleją linową na Odrą. Kolejka linowa Polinka kursuje nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej. To ruchomy punkt widokowy, z którego można podziwiać Wrocław. Polinka powstała z myślą o studentach, którzy między zajęciami na kampusach po obu stronach rzeki musieli spieszyć się i nadrabiać drogę przez most Grunwaldzki. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Wrocławia, która stwarza świetną okazję do spojrzenia na miasto z innej perspektywy. Wszyscy żałowali, że przejazd Polinką trwał tak krótko, ale zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem to również nie lada atrakcja, więc postanowiliśmy pod jego okiem poszukać wrocławskich krasnali przy okazji dowiadując się wielu ciekawostek o historii Wrocławia, jednego z najstarszych polskich miast.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali słów przewodnika, który pokazywał interesujące zabytkowe obiekty, a także opowiadał o specyfice i wielokulturowości miasta oraz jego burzliwej historii. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Halę Stulecia, domy akademickie: ,,Kredka” i ,,Ołówek” , nowoczesny budynek Politechniki Wrocławskiej tzw. ,,Serowiec” oraz najstarszy wieżowiec we Wrocławiu. Jednak najpiękniejszym ze wszystkich miejsc był bez wątpienia Rynek. Jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największymi ratuszami w Polsce. Przewodnik opowiedział o najciekawszych obiektach architektonicznych, pokazał nam zabytkowe kamienice, pręgierz oraz miejsce gdzie przed wiekami znajdowała się szubienica.
Największe wrażenie wywarł na nas stary wrocławski Ratusz. Rynek we Wrocławiu zdobią dwa ratusze. Jeden Stary, ponad 700 letni oraz Nowy z XIX wieku.
Stary Ratusz to późnogotycki budynek z Wieżą Zegarową, na której znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy. Tarcza przedstawia słońce, a w rogach znajdują się symbole pól pór roku. Z wieży hejnalista wygrywa Hejnał Wrocławski. Można go posłuchać w każdą niedzielę o godzinie dwunastej. Obecnie w Starym Ratuszu mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, zaś w Nowym Ratuszu urzęduje prezydent miasta Wrocławia. Przed Ratuszem znajduje się pomnik Aleksandra Fredy, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię.
Następnie przeszliśmy na plac Solny po czym przespacerowaliśmy uliczkami Wrocławia w kierunku najstarszej i najpiękniejszej części miasta -Ostrowa Tumskiego, gdzie mieliśmy zaparkowany autokar. W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy na obiad, po czym zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Sulejowa.

Opr. mgr Bożena Pawlik