SOLIDARNI Z NASZYMI SĄSIADAMI

Od 2018r. trwa wymiana młodzieży naszej gminy z partnerskim miastem – Sławutą z UKRAINY. Sławuta jest urokliwym miastem, położonym w obwodzie chmielnickim naszego BOHATERSKIEGO wschodniego sąsiada. Przez miasto przepływa rzeczka Utka, wpływająca do Horynia.
Pobyty na Ukrainie u naszych przyjaciół, dostarczały nam wielu przeżyć.
Zwiedzaliśmy miasto, m.in.nowoczesny zakład meblarski „Aqua-Rodos” czy najstarszą piekarnię w mieście, składaliśmy hołd żołnierzom poległym w II wojnie światowej a w końcu odwiedzaliśmy Szkołę nr 4 w Sławucie, gdzie umożliwiano nam udział w lekcjach. Uczniowie tej szkoły byli u nas z wizytą w Sulejowie. Piękna szkoła, wyjątkowy klimat i charyzmatyczni nauczyciele. Poznawaliśmy niezwykłych ludzi, ich kulturę, historię miasta i Ukrainy. Zachwycaliśmy się ich dobrem, spokojem…
W 2019r. wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły nr 4 zwiedzaliśmy stolicę Ukrainy…byliśmy w ogrodzie botanicznym, muzeum meduz i na placu NIEZALEŻNOŚCI (MAJDAN)…
Obecnie jesteśmy w kontakcie z panią Dyrektor Szkoły, jak nas zapewniła w mieście jest spokojnie, wojna na szczęście tutaj nie dodarła.
Wojna zabija, dla wojny nie ma żadnego usprawiedliwienia. Jesteśmy poruszeni tym co się dzieje w ostatnich dniach u naszych przyjaciół. Zabijanie cywilów, ostrzeliwanie szpitali, przedszkoli. Zbrojna agresja stworzyła bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludności ukraińskiej, dla przyszłości i aspiracji do życia w demokratycznym, niepodległym kraju. W tym trudnym czasie, wyrażamy solidarność z naszymi przyjaciółmi ze Sławuty, z całym narodem ukraińskim. Jesteśmy gotowi wspierać i nieść pomoc potrzebującym. JESTEŚMY Z WAMI!