WYCIECZKA DO ŁODZI – 15 CZERWCA 2022

15 czerwca uczniowie klasy 5b, 2a, i 3b pod opieką nauczycieli: I .Pietrasiak, E. Szczyglińskiej, A. Nejman , L. Morawskiej udali się do Łodzi. Celem wyjazdu by ł: seans w Planetarium, zwiedzanie ZOO i zabawa połączona z nauką na Ulicy Żywiołów.

1. Pierwszym punktem wycieczki było Planetarium, gdzie dzieci obejrzały pokaz, na którym poznały Układ Słoneczny i jego położenie, gwiazdozbiory Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy oraz inne widoczne na nocnym niebie i wysłuchały mitów i legend z nimi związanych. Zobaczyliśmy najciekawsze obiekty możliwe do zaobserwowania w danej porze roku. Po projekcji uczniowie mieli możliwość zadawania pytań prezenterowi.
Zajęcia z pewnością były niecodziennym doświadczeniem dla naszych uczniów.
2. Po przerwie udaliśmy się na Ulicę Żywiołów, gdzie nasze dzieci bawiły się
i eksperymentowały. Jest to przestrzeń zorganizowana na 1500 metrach kwadratowych wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Warunki pozwalały na samodzielne poszerzanie wiedzy o świecie poprzez przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów z pomocą animatorów. Uczniowie aktywnie spędzili 2 godziny, współpracując z rówieśnikami w odkrywaniu świata.

3. Następnie udaliśmy się do ZOO, gdzie, zwiedziliśmy Orientarium, czyli najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo – Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Mogliśmy obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Dowiedzieliśmy się, że w Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb. Pierwszym mieszkańcem, Orientarium został słoń Aleksander, który przyjechał do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Niemczech. Alex ma tylko jeden cios, co nie umknęło uwadze uczniów. Słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 44 lata, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3, 5 metra w kłębie.

OCEAN I RAFA KORALOWA Byliśmy w największej atrakcji w Orientarium czyli podwodnym tunelu (26 metrów długości) , gdzie 7 zbiorników oceanicznych wypełniono ponad 3 milionami litrów wody. Pływa w nich ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wśród nich są jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra.

ORANGUTANY I KROKODYLE
W ZOO dotarliśmy do najcieplejszego miejsca w Orientarium (strefa Wysp Sundajskich). W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności, co spowodowało, że mogliśmy się poczuć jak w prawdziwej dżungli, a zwierzętom zapewnia ona bardzo dobre warunki do funkcjonowania.

Największe krokodyle w Europie

Kraken ma 5 m i 15 cm długości, jego partnerka Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Para ta to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim
ŚWIĄTYNIA MAKAKÓW I NIE TYLKO
Kolejną częścią Orientarium, w której byliśmy to Celebes ( nazwa inspirowana indonezyjską wyspą na Oceanie Spokojnym), gdzie spotkaliśmy między innymi makaki wanderu (makaki lwie).

PTAKI I INNE ZWIERZAKI Część z nich można zobaczyć nad głową w strefie wolnych lotów, inne brodziły wśród bogatej roślinności. Na wybiegach zewnętrznych Orientarium funkcjonują m.in. świnie wisajskie, rodzinne stado szakali złocistych oraz hulmany czczone.