DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY

Drodzy Przyjaciele ze Szkoły w Sławucie,
24 sierpnia świętujecie Dzień Niepodległości Ukrainy upamiętniający fakt uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 r. uznawaną za datę powstania wolnej Ukrainy. Polska, jako pierwsza na świecie, uznała niepodległość Ukrainy w dniu 24 sierpnia 1991r. i przez wszystkie lata wspierała, i wspiera działania Ukraińców. Również dziś zapewniamy o naszej solidarności i wsparciu.
Dziś przyszło Wam świętować swoją niepodległość w warunkach wojny. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla Waszego bohaterstwa, i niezłomności. Każdego dnia widzimy jak wielką cenę Naród Ukraiński płaci za swoją wolność. Nasz wielki papież Jan Paweł II mówił o wolności, że nie jest ona dana raz na zawsze ale zadana, co oznacza, że w chwili próby trzeba zdać egzamin i o nią walczyć. Dziś Ukraińcy odrabiają swoje zadnie z wolności i w oczach świata, i nas Polaków, zdajecie ten egzamin celująco. My Polacy, chylimy czoła przed Wami, bohaterami naszych czasów, którzy pokazujecie całemu światu jak wielką wartością jest wolność, o którą walczycie. Bardzo dobrze Was rozumiemy i wspieramy, gdyż karty naszej historii zapisane są podobnymi doświadczeniami.
Życzymy Wam z okazji Waszego wspaniałego Święta – Dnia Niepodległości Ukrainy, by jak najszybciej zakończyła się straszna wojna, która sieje śmierć i zniszczenie. Życzymy Wam byście mogli znów cieszyć się pokojem i normalnie żyć w Waszym pięknym, suwerennym kraju. Niech dobry Bóg błogosławi Was i strzeże oraz doda sił w tej trudnej walce o lepsze jutro.
Przyjmijcie od nas życzenia: Слава Україні!