Inwestycja marzeń

Zaczęło się od…

Pisma skierowanego przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II Renatę Kumidaj do Burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego w następującej treści…

Dnia 14 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie budowy hali sportowej i basenu przyszkolnego w kwocie 8040365,74 zł.

Tu na razie jest …

Dnia 06.04.2020 roku w budynku Urzędu miejskiego w Sulejowie podpisana była umowa na budowę Hali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie. Umowę
w imieniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie podpisała Pani Dyrektor Renata Kumidaj, w imieniu Urzędu Miasta Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski oraz Skarbnik Gminy Sulejów Michał Keszkowski w imieniu wykonawcy Prezes Hosta Group z Grębocina.

– W końcu ruszy budowa gminnej hali! Rusza budowa nowej, pasywnej (zużywającej minimalną ilość energii) hali przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie. Droga do tej inwestycji była długa i wyboista, ale w końcu przetarg został rozstrzygnięty. Decyzją radnych, gmina dołożyła brakujące środki na realizację zadania, umowa została podpisana i teraz rozpocznie się etap budowy. Obiekt został zaprojektowany jako demonstracyjny, pasywny budynek hali sportowej. Ze szkołą będzie go łączył specjalny łącznik – oczywiście wszystko będzie dostosowane do osób niepełnosprawnych.
– Na ten etap czekaliśmy wiele lat, w końcu się udało i dzieci będą mogły ćwiczyć we wspaniałych warunkach – mówi burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski. Obiekt będzie klimatyzowany
i z akustyką umożliwiającą organizacje imprez kulturalnych. Od pomysłu do budowy gmina przeszła bardzo długą drogę. Pomysły zakładające budowę gminnej pełnowymiarowej hali sportowej pojawiały się od ponad 10 lat. Ich autorami była Dyrekcja SP 1 przy wsparciu lokalnych klubów sportowych szkolących gminną młodzież. Głównym problemem z jakim się spotykały było bardzo duże obłożenie zajęciami obecnie istniejących obiektów oraz brak odpowiedniego obiektu do zorganizowania chociażby międzygminnego turnieju sportowego, nie mówiąc o imprezach wyższej rangi (dochodziło do sytuacji, że kluby sportowe z gminy Sulejów wynajmowały obiekty w innych gminach, aby móc zorganizować turniej). Coraz częściej również pojawiał się problem wolnych terminów na zajęcia sportowe nie tylko dla klubów sportowych, ale również dla zorganizowanych grup mieszkańców pragnących zdrowo spędzić wolny czas. Pierwsze zapytanie ofertowe dotyczące opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej zostało opublikowane w marcu 2017 roku. Następnie był potrzebny program funkcjonalno – użytkowy i studium wykonalności. Po zakończeniu tego etapu gmina mogła złożyć wnioski o dofinansowanie zadania. Po otrzymaniu dofinansowania
z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 8 040 365,74milionów zł na zadanie, urząd ogłosił kolejne postępowania przetargowe m.in. na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. W październiku 2019 roku gmina uzyskała pozwolenia na budowę i można było przystąpić to wyłonienia firmy, która inwestycje wykona. Postępowanie przetargowe wygrała firma Hosta Group z Grębocina i niebawem wejdzie na plac budowy. Hala będzie pełnowymiarowa (44mx24m), z trybunami prawie na 500 osób.
– Dzieci, kluby sportowe zasłużyły na taką sale gimnastyczną – mówi burmistrz. – Sala będzie klimatyzowana, akustycznie wyciszona. To będzie duma gminy, będzie można organizować koncerty, przedstawienia. O takiej inwestycji marzyliśmy od dawna, nie było niestety dofinansowań, zdecydowaliśmy więc, żeby zaprojektować te budynki (od red. hale i basen) nowocześnie, z użyciem technologii gwarantujących pasywność i to przyniosło sukces w postaci dotacji. Czekamy teraz jeszcze na wyjaśnienie sytuacji w sprawie basenu, być może w kwietniu umowa na budowę inwestycji zostanie podpisana – dodaje burmistrz Wojciech Ostrowski. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w niedalekiej przyszłości mieszkańcy naszej gminy, a przede wszystkim dzieci będą mogli korzystać z jednego z najnowocześniejszych obiektów w województwie łódzkim. Budowa Gminnej Hali Sportowej nie byłaby możliwa bez współpracy i pomocy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi . Uwaga! Zdjęcia pokazują ww. obiekty tak jak będą wyglądały po wybudowaniu w grudniu 2021 roku.

ZA KILKA DNI W SULEJOWIE ROZPOCZNIE SIĘ BUDOWA PIERWSZEGO W POLSCE BASENU PASYWNEGO
25/05/2020

Dzieciaki będą mogły uczyć się pływać w bezpiecznych warunkach, ale to ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców gminy Sulejów, którzy często odpoczywają m.in. nad Pilicą i Zalewem Sulejowskim. Umowa z wykonawcą została podpisana w poniedziałek, 25 maja, a pierwszy szpadel zostanie wbity prawdopodobnie na początku czerwca. Pierwszy tego typu obiekt w Polsce ma być gotowy w przyszłym roku. Połowę kwoty na ten cel pozyskaliśmy w ramach dotacji unijnej.

Umowę podpisali burmistrz Wojciech Ostrowski oraz Damian Szmigielski, prezes Zarządu firmy ESINVEST sp. z.o.o.

– Będzie to bardzo nietypowy obiekt o bardzo niskim wskaźniku pasywności, co oznacza, że będzie bardzo szczelny czyli energooszczędny. Z tego co wiemy, w Polsce nie ma jeszcze basenu tego typu, ale mamy doświadczenie w budowaniu podobnych budynków – powiedział Damian Szmigielski.
Budowa basenu będzie kosztować 8 milionów złotych, ale połowę tej kwoty pozyskaliśmy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

– Mamy jasny cel, chcemy żeby uczniowie każdej z naszych szkół raz w tygodniu mieli lekcję pływania, będziemy także uczyć ich jak się zachować nad wodą. To bardzo ważne, ponieważ przez teren gminy przepływają rzeki Pilica, Luciąża i Czarna, nie zapominajmy też o Zalewie Sulejowskim i uczniowie na pewno będą mieli kontakt z wodą. Po ośmiu latach takiej nauki, nasze dziecko po ewentualnym wypiciu piwa nie pójdzie się kąpać np. w Bałtyku, czy pływać łódką po Zalewie Sulejowskim. Z kolei zimą nasi młodzi mieszkańcy będą pamiętali, że nie można wchodzić na lód, który może się załamać – podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski.
– Spełnią się nasze marzenia. Do tej pory korzystaliśmy z basenu, znajdującego się na Podklasztorzu i zainteresowanie było bardzo duże, ale teraz ten obiekt został przebudowany i realizacja lekcji pływania nie będzie już możliwa, więc cieszymy się, że będziemy mieli własną pływalnię – podsumowuje Renata Kumidaj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie. – Oczywiście odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo dzieci w pobliżu placu budowy, będziemy pełnić dyżury – dodaje.

Oprócz basenu, w tym samym miejscu będzie również trwała budowa pełnowymiarowej hali sportowej, to też będzie obiekt pasywny. Na budowę obydwu budynków obok SP 1, w ramach wspomnianego dofinansowania unijnego, dostaliśmy 8 milionów zł dotacji.