Ponad 400 lat temu Polska była jednym z największych i najpotężniejszych państw w Europie, o powierzchni kilkukrotnie większej niż obecnie. W kolejnych wiekach jej pozycja słabła, aż w latach 1772–1795 została całkiem podzielona między Austrię, Prusy (Niemcy) i Rosję. Dokonał się rozbiór naszego państwa. Polska na 123 lata zniknęła z map. W szkołach uczono w obcych językach, a za używanie polskiego karano. Jednak Polacy przez 123 lata nie zapomnieli swojego języka, a zaborcom nie udało się sprawić, by porzucili marzenia o własnym kraju. Polacy walczyli o niepodległość w powstaniach, kultywowali narodową tradycję, język ojczysty, tworzyli polską kulturę.
W 1914 r. wybuchła I wojna światowa, w której zaborcy walczyli po przeciwnych stronach. Wreszcie nadarzyła się okazja do wywalczenia niepodległości. Polacy mieszkający w różnych zaborach zostawali żołnierzami wrogich sobie armii, czasem ginęli w bratobójczej walce.
Ówcześni polscy przywódcy, jak to politycy, kłócili się, bywali nawet zawziętymi wrogami, ale w kluczowych momentach najważniejszy był dla nich wspólny cel – NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI.
Józef Piłsudski, Marszałek Polski i Naczelnik Państwa, objął władzę w odradzającej się Polsce i poprowadził rodaków do zwycięstwa.
Ignacy Paderewski, sławny muzyk o popularności porównywalnej do największych współczesnych gwiazd, wykorzystywał wpływy, by przekonać przywódców do poparcia dążeń Polaków. Udało mu się to m.in. z prezydentem USA Woodrowem Wilsonem.
Roman Dmowski, przywódca polskiej prawicy przekonywał zagranicznych polityków do poparcia Polaków, negocjował kształt polskich granic.
Niełatwo było po 123 latach przywrócić istnienie państwa. Polakom się to udało, dzięki połączeniu walki zbrojnej ze sprawną dyplomacją i determinacją.
Polska uzyskała niepodległość, czyli istnienie państwa niezależnego od innych państw, samodzielnie decydującego o swojej polityce.
11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, a Józef Piłsudski, który dzień wcześniej dotarł do Warszawy, przejął władzę nad polskim wojskiem.
28 CZERWCA 1919 r. na konferencji pokojowej w Paryżu, ustalono powojenny ład Europy i kształt polskich granic. Roman Dmowski i Ignacy Paderewski, polscy dyplomaci, odnieśli na konferencji dyplomatyczny sukces. Polska otrzymała Pomorze Gdańskie (bez Gdańska, będącego wolnym miastem) i Wielkopolskę. Na Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach miały odbyć się plebiscyty. . Odzyskiwanie niepodległości trwało dłużej.
11 listopada jest datą symboliczną, tego dnia ŚWIĘTUJEMY ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI.